Viedeň, Wien, Vienna

Múzeá, pamiatky, reštaurácie, turistické atrakcie, vianočné trhy

Belvedere (Belvedér)

Palác Belvedér sa nachádza juhovýchodne od centra mesta a dal ho postaviť princ Eugene Savojský, jeho autorom je architekt Johann Lukas Von Hildebrandt. Pring Eugen po kúpe pozemku dal v roku  1697 vytvoriť veľký park. Palác bol pôvodne len prímestskou vilou, pričom ho začali stavať až v roku 1714. Táto vila sa prezýva aj ako Dolný Belvedér (Unteres Belvedere). Na výzdobe paláca sa podielal aj benátsky sochár Giovanni Stanetti, ktorého sem priviedol princ Eugen i s celým jeho ateliérom a asistentmi.

Dolný Belvéder bol dokončený v roku 1716. V rokoch 1720 až 1723 bol postavený aj Oberes Belvedere (Horný Belvedér). Pôvodne bol určený len ako primerané zakončenie záhradnej osi. Následne ho v roku 1752 predali princovi dedičia rakúskej cisárovnej Márii Terézii. Habsburgovci potom kompex ďalej rozširovali a už v roku 1775 sa stal domovom cisárskej obrazovej galérie.

V roku 1890 tu vzniklo Umeleckohistorické múzeum (Kunsthistorisches Museum). Posledným panovník, ktorý tu sídlil, bol veľkovojvoda František Ferdinand d’Este. Počas druhej svetovej vojny bola budova vážne poškodená. Po vojne sa tu usadila Rakúska galéria. Dnes tento palác patrí k najlepším ukážkam Barokovej architektúry. Posledná rekonštrukcia komplexu bola dokončená v roku 2008.

V Belvedere sa nachádza najväčia zbierka Klimtových obrazov, vrátane diela "Bozk". Zároveň tu nájdeš majstrovské diela od Schieleho, Kokoschky, ako aj francúzskych impresionistov Renoir, Moneta a Van Gogha. Kúzlo paláca Belvedere však doplňajú prekrásne rozsiahle záhrady, kde si v kľude môžeš oddýchnuť pri niektorej fontáne či soche. Pôvodne bol paláca Belvedere za bránami mesta, dnes sa nachádza v jeho centre.

Vstupné do paláca Belvedere je 14 €, s Wien Karte však zaplatíš len 11,50 €.

Belvedér Fontána v záhrade Belvedér Koč so zapriahnutými koňmi

Kľúčové slová:
viedeň, vienna, wien, vieden, belvedere, belvedér, princ eugene, johann lukas von hildebrandt, baroková architektúra, palác, klimt, bozk, the kiss, schiele, kokoschka, renoir, monet, van gogh, záhrady, belveder, barokova architektura, palac, wienna card, wien karte, unteres belvedere, giovanni stanetti, oberes belvedere, dolný belvedér, horný belvedér, dolny belveder, horny belveder, mária terézia, maria terezia, rakuska galéria, rakuska galeria, ferdinand deste, kunsthistorisches museum, cisárka obrazová galéria, cisarska obrazova galeria


Copyright © 2019 - Viedeň, Wien, Vienna - Múzeá, pamiatky, reštaurácie, turistické atrakcie, vianočné trhyKamNaVikend.eu | Mapa stránky