Viedeň, Wien, Vienna

Múzeá, pamiatky, reštaurácie, turistické atrakcie, vianočné trhy

Doprava vo Viedni

Mestská hromadná doprava vo Viedni je na vysokej úrovni. Intervaly medzi jednotlivými spojmi sú relatívne nízke. Aj preto Viedenčania nesledujú cestovné poriadky, keďže potrebný spoj im chodí počas špičky každú chvíľu, pričom na mestskú dopravu sa môžu spolahnúť aj mimo špičky, kedy hlavné spoje chodia každú polhodinu aj do odľahlých častí mesta.

Vo Viedni môžete využiť niekoľko typov mestskej dopravy, od autobusov, cez električky, nadzemku a klasické vlaky až po metro. Vo Viedenskej mestskej hromadnej doprave však existujú aj špeciálne linky, medzi ktoré patrí napríklad mestský vlak, ktorý premáva pravidelne na letisko alebo pravidelná linka do kúpeľov. V meste sa tiež nachádza 700 km cyklistických trás. Po meste sa dá cestovať aj loďou. Najväčšou spoločnosťou, ktorá ponúka okružné plavby, je DDSG.

Najdrahším spôsobom dopravy v meste sú fiakre. Pohonič zvyčajne býva aj veľmi dobrým sprievodcom. Fiakre odchádzajú skoro od každej veľkej známej pamiatky. Konkrétne sú to miesta ako Stephansplatz, Heldenplatz, Michaelerplatz a Albertinaplatz. Cenu a čas prehliadky si radšej dohodnite vopred, lebo 20 minútová prehliadka stojí okolo 40 € a 40 minútová 60 €. Ceny sa dajú zjednávať.

Ďalšou možnosťou sú výhliadkové autobusy, tzv. HOP ON HOP OFF. Jedná sa o pravidelnú okružnú linku. Jedna hodina v takomto autobuse vyjde dospelú osobu 13 €, deti len 7 €. Dve hodiny stoja dospelú osobu 16 €, dieťa opäť len 7 €. K dispozícii je aj celodenný lístok, ten dospelú osobu vyjde 20 € a dieťa opäť len 7 €. Rovnako môžete vyskúšať aj vyhliadkové plavby po rieke Dunaj. Nastúpiť sa dá na troch miestach: Schwedenplatz (U1, U4), Vorgartenstrasse (U1) a Donaumarina (U2).

Cestovné lístky sú jednotné pre autobusy, električky, metro a regionálne vlaky, pričom jednorázový lístok stojí 1,70 €. 24 hodinový lístok stojí 7 €, čo nie je až tak veľa. Ak sa rozhodneš ísť do Viedne aspoň na tri dni, oplatí sa ti investovať do Wien Karte. S touto kartou môžeš potom cestovať neobmedzene mestskou dopravou počas 72 hodín od jej označenia. Jej kúpu rozhodne odporúčame. Revízori nechodia často, ale štandardné pokuty sa pohybujú okolo 60 € + cena lístku. Takže si dávajte pozor.

Kľúčové slová:
viedeň, vienna, wien, vieden, mestská hromadná doprava, doprava vo viedni, cestovné poriadky, výhliadkové autobusy, okružné plavby, metro vo viedni, električky, autobusy, električka, autobus, vlaky, vlak, letisko, wien karte, vienna card, mestska hromadna doprava, cestovne poriadky, elektricky, elektricka, plán liniek, plan liniek, fiakre, cyklistické trasy, cyklisticke trasy, vyhliadkove autobusy, hop in hop off, okruzne plavby


Copyright © 2019 - Viedeň, Wien, Vienna - Múzeá, pamiatky, reštaurácie, turistické atrakcie, vianočné trhyKamNaVikend.eu | Mapa stránky