Viedeň, Wien, Vienna

Múzeá, pamiatky, reštaurácie, turistické atrakcie, vianočné trhy

Pamiatky a múzeá vo Viedni

Viedeň patrí medzi najstaršie mestá v Európe, veď už v 1. storočí n. l. tu bol rímsky tábor a pri ňom osada zvadná Vindobona. Dosť často sa tu zdržiaval napr. rímsky cisár Marcus Aurelius, ktorý tu nakoniec aj zomrel. Neskôr Rimania odišli a so sebou zobrali väčšinu civilného obyvateľstva. Zvyšní obyvatelia však na mieste pôvodného tábora vytvorili dve samostatné dediny.

Už v roku 881 sa spomína mesto ako Wenia, ale až v roku 1137 je zaznamenaná prvá zmienka, kde je Viedeň označená ako Wien. V roku 1156 získava plné mestské práva. Neskôr sa Viedeň stáva centrom kultúry a umenia. Medzi zaujímavé miesta patrí aj Belvedere so svojimi záharadami, Hofburg so sídlom Habsburgovcov, Museumsquartier s veľkými a najmä zaujímavými múzeami a Schönbrunn, kde nájdete letné sídlo Habsburgovcov, ale aj veľkú krásnu záhradu a iné zaujímavosti.

Dnes je Viedeň obľúbeným miestom pre konania diplomatických konferencií na najvyššej úrovni. Okrem toho tu majú sídlo napr. aj orgány OSN či organizácia pre atómovú energiu, avšak samotné Rakúsko je veľkým odporcom tohto druhu energie. Vďaka bohatej histórii je vo Viedni veľké množstvo múzeí a pamiatok. O niektorých z nich si môžeš prečítať aj na našej stránke.

Wien Staatsopera Parlament Kostol sv. Petra V kostole sv. Petra V kostole sv. Petra V kostole sv. Petra V kostole sv. Petra St. Stephansdom V St. Stephansdom

Kaisergruft

Kaisergruft (Cisárska hrobka) je miesto, kde to priam dýcha históriou. Kaisergrunt sa nachádza pod Kupizinerkirche a sú to pochovaní členovia panovníckeho rodu. Okrem iných je tu pochovaná aj napríklad Mária Terézia, František Lotrinský a aj František Jozef I.


Kostol Sv. Petra (Peterskirche)

Tento kostol patrí k najkrajším vo Viedni, navyše stojí na mieste, kde predtým stál prvý kresťanský kostol vo Viedni. Avšak svoju terajšiu podobu získal až v 18. storočí. Bohoslužby sa tu konajú už teda 1600 rokov. Dominantou kostola je nádherná kupola s bohato zdobenými oknami a jeden z najkrajších orgánov Rakúska.


Parlament (Hohes Haus)

Rakúsky parlament sa nachádza na Ringstrasse, neďaleko je palác Hofburg. Dnes je budova sídlom Národnej rady, ale aj Federálnej rady. Budovu začali stavať v roku 1874, pričom z časti bola dokončený už v roku 1883. Po druhej svetovej vojne musela budova prejsť rekonštrukciou, ktorá bola dokončená v roku 1956.


St. Stephansdom

Z tohto miesta máš najkrajší výhľad na Viedeň, keďže sa jedná o najvyšší kostol v Rakúsku. Kostol dosahuje výšku 72 metrov a je z neho vidieť celé staré mesto. Na vrchol veže je nutné vystúpiť po točitých schodoch, takže si dávaj pozor, aby sa ti nezatočila hlava ;)

Severná veža je nedokončená a vedie do nej výťah. Ten ťa vyvezie až k najväčšiemu rakúskemu zvonu - Pummerin-u. Pri výťahu sa nachádzajú katakomby, v ktorých sú sarkofágy rodiny Habsburgovcov.


Wiener Staatsoper

V tejto nádhernej historickej budove sa aktuálne koná každý rok udalosť roka - Opernbal. Viedenská štátna opera je preslávena po celom svete, pričom patrí medzi najvýznamnejšie operné scény na svete. Zákulisie opery je dostupné aj turistom.


Ďalšie zaujímavé pamiatky a múzeá

 • Albertina - konajú sa tu výstavy kresby, grafiky a akvarelov
  (otvorená je denne od 10:00 do 18:00, v stredu až do 21:00)
 • Am Hof - krásne námestie s dominantným mariánskym stĺpom
 • Burggarten - krásna záhrada so skleníkmi, založili ju Habsburgovci
 • Burgkapelle - kráľovská kaplnka z 13. storočia
 • Burgtheater - viedenské mestské divadlo
 • Dominikanerkirche - kostol dominikánskeho rádu
 • Josephinum - múzeum histórie medicíny
 • Judenplatz - stará židovská štvrť
 • Karlskirche - jeden z najkrajších barokových kostolov v Európe
 • Kriminalmuseum - múzeum kriminalistiky
 • Sigmund Freud Museum - v tomto dome Freud žil od roku 1891 do 1938
 • Volksgarten - záhrada určená pre širokú verejnosť
 • Zentralfriedhof - obrovská nekropola

Kľúčové slová:
viedeň, vienna, wien, vieden, vindobona, marcus aurelius, wenia, centrum kultúry a umenia, diplomatické konferencie, osn, organizácia pre atómovú energiu, rakúsko, kaisergruft, cisárska hrobka, mária terézia, františek lotrinský, františek jozef i., st. stephansdom, habsburgovci, pummerin, wiener staatsoper, opernbal, viedenská štátna opera, centrum kultury, diplomaticke konferencie, organizacia pre atomovu energiu, rakusko, cisarska hrobka, maria terezia, frantisek lotrinsky, frantisek jozef, viedenska statna opera, parlament, hoheshaus, peterskirche, kostol svateho petra, burgkapelle, josephinum, judenplatz, sigmund freud museum, zentralfriedhof, albertina, am hof, burggarten, burgtheater, dominikanerkirche, karlskirche, kriminalmuseum, volksgarten, kam do viedne, co vidiet vo viedni, čo vidieť vo viedni, kam vo viedni


Copyright © 2019 - Viedeň, Wien, Vienna - Múzeá, pamiatky, reštaurácie, turistické atrakcie, vianočné trhyKamNaVikend.eu | Mapa stránky